Bogowie słowiańscy z dawnej mitologii

Dawni Słowianie stworzyli znacznie bardziej rozwiniętą i bogatszą kulturę, niż uważa wielu ludzi. Kultura ta jest dziedzictwem wszystkich współczesnych narodów słowiańskich, w tym również Polaków – niestety, mimo to w naszym kraju nie kładzie się zbyt dużego nacisku na jej naukę i poznawanie. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest na przykład religia dawnych Słowian, a w szczególności bogowie słowiańscy, których znamy wielu. Lud ten stworzył bardzo rozbudowaną mitologię, która w niczym nie ustępuje tym bardziej znanym, takim jak grecka czy rzymska. Warto zatem poznać podstawowych bogów, którzy w niej występują.

walka peruna ze żmijem

perun

Wielu słowiańskich bogów stanowi niejako personifikację sił natury. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest to Perun – od tego starosłowiańskiego słowa wywodzi się zresztą współczesny polski „piorun”. Bóg ten władał piorunami i grzmotami, i należał do najpotężniejszych w słowiańskiej mitologii. Innym znanym bóstwem słowiańskim był Weles. W niektórych regionach przybrał on władzę przywódcy boskiego panteonu, będąc najważniejszym bogiem w ludowych wierzeniach. Na pewno władał on magią i światem podziemnym; w większości tradycji jest on również zajadłym wrogiem Peruna. Weles dla dawnych Słowian był opiekunem rzemiosła, handlu i sztuki; czczono go jako patrona bogactwa i dostatku. W mitologii słowiańskiej oprócz głównych bóstw pojawia się również wiele demonów i mniejszych duchów, które nierzadko opiekowały się określonymi dziedzinami. I tak na przykład Leszy był panem lasów. Chronił tych, którzy szanowali przyrodę i surowo karał ludzi niszczących roślinność.
Wierzenia dawnych Słowian to temat na kilka naprawdę obszernych książek. Pewne jest to, że nasi przodkowie stworzyli naprawdę bogatą i niezwykle interesującą mitologię, pełną nie tylko bóstw, ale również opowieści i legend.

Dodaj komentarz